Léčba leukémie
Transplantace
Pod pojmem Transplantace si lze představit přenášení tkání / celých orgánů. Je nejdůležitější a zároveň nejtěžší najít vhodného dárce pro onkologicky nemocného.
Transplantace kmenových buněk
Transplantace krvetvorných buněk je léčebná metoda, která se používá zejména v léčbě zhoubných krevních onemocnění. Slovo transplantace znamená, že nemocnému je podána krvetvorná tkáň (krvetvorné kmenové buňky), aby nahradila jeho poškozenou, nebo zhoubně změněnou krvetvorbu, jeho nefunkční, nebo špatně fungující kostní dřeň. Transplantace krvetvorné tkáně se liší od transplantací solidních orgánů. Při transplantaci krvetvorby nejde o klasickou chirurgickou operaci.
Autologní transplantace (vlastní)
Pacientovi se odeberou zdravé buňky nebo tkáně a po provedení chemoterapie nebo ozáření se témuž vrátí po vysokodávkované chemoterapii.
Příbuzenská transplantace
Při příbuzenské transplantace je vyšší šance na přijmutí KD. Nejvyšší šance je u dvojčat a sourozenců.
Nepříbuzenská transplantace
Při nemožnosti příbuzenské transplantace se vhodný dárce hledá pomocí registru dárců kostní dřeně v ČR i zahraničí.
Odkaz na Český národní registr dárců kostní dřeně.
Chemoterapie
Na prvním místě terapie leukemie u dětí jsou intenzivní chemoterapeutické režimy, tedy kombinace několika účinných cytostatik a podpůrné léčby. Cytostatika jsou léčiva, která blokují množení a růst nádorových buněk. Zároveň však ničí i buňky zdravých tkání, což je podkladem pro četné nežádoucí účinky. Tato léčiva se kombinují nejčastěji s kortikoidy. Tato léčba trvá obvykle dva roky. Vzhledem k riziku napadení mozku nádorovými krevními buňkami, přistupuje se k aplikaci chemoterapeutik přímo do mozkomíšního moku a pacient se zasílá k ozáření hlavy. Pokud není léčba účinná, přistupuje se transplantaci kostní dřeně od vhodného dárce.
Hlavním účelem protinádorové chemoterapie je nitrožilní podávání toxických látek, které narušují buněčné dělení - cytostatik.